Większy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne dwie satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika nawigacji GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez układ nawigacji satelitarnej Galileo. Orbitery Galileo z numerami 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po zrealizowaniu wielotygodniowych, rygorystycznych testów na orbicie, potwierdzono ich pracowanie zgodne z wyliczeniami. Szczególnie, z użyciem wysokiej na 20 m anteny w siedzibie ESA na terenie Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z tych orbiterów, żeby ustalić formę sygnału jak również jego rozdzielczość.

Sprawdzono też poprawność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Testy były realizowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również we Fucino we Włoszech. W pierwszej bazie testowano nadawanie poleceń i pilnowanie satelitów, a w drugim koordynowanie odbierania sygnałów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni wcześniej niż zakładał plan. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły przekazywanie pełnych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje aktualnie również testy 2-óch kolejnych satelitów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Za to satelity nr 13 a także 14 odbyły niedawno testy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk na obszarze Holandii i były schowane w magazynie czekając na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec prowadzona jest produkcja dwunastu kolejnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 orbitery. W tej chwili emitowane sygnały nawigacyjne pozostają w formie „tymczasowej” – użytkuje je przemysł satelitarny do przygotowania towarów a także usług, jakie w późniejszym czasie będą dane samym użytkownikom.