Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

Nowotwór gruczołu prostaty da się pokonać stosując środek medyczny na nowotwór piersi, a lek na czerniaka może okazać się efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, iż zbada się, która mutacja spowodowała nowotwór u konkretnej osoby. Jakby krajowi medycy byli w stanie badać tak, jak koledzy z USA, ludzie z rakiem mogliby uniknąć niszczącego leczenia, np. podawanej w zasadzie na ślepo trafił chemioterapii. Dużej grupie z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze do niedawna określało się nowotwory w zależności od narządów, jakie obejmowały. Diagnozowano nowotwory piersi, płuca, jelita grubego lub jajnika. Dziś wiadomo, że to naturalnie nie tylko miejsce, jednak w głównej mierze obecność odpowiednich mutagenów sprawia, iż konkretny lek będzie mógł być skuteczny lub nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge bada przesłane fragmenty tkanki nowotworowej ludzi z całej planety badając jednocześnie wiele genów, jakie mogą mieć wkład w rozwijaniu się guzów. Dla każdego pacjenta szykuje indywidualny raport prezentujący zdobytą wiedzę na temat znalezionych zmian genomowych oraz wskazówki, jakie sposoby leczenia oraz dlaczego można zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood guza płuc zdiagnozowano dwa tygodnie po fakcie, gdy zakończyła półmaraton. Pacjentka pozostawała w doskonałej kondycji i absolutnie nie widać było żadnych skutków rozwoju guza. W czasie wizyty u okulisty, na którą poszła tylko po soczewki kontaktowe powiedziała lekarzowi, że ma świetlne błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w czasie jakich znaleziono zmiany nowotworowe w płucu, węzłach chłonnych i miejsca przerzutów do kości. Okazał się to rak płuc w wysokim czwartym stadium. Zdawało się, że jedynym wyjściem leczenia pozostanie długa oraz groźna dla zdrowia chemioterapia. Sam lekarz prowadzący wysłał jednak materiał z nowowoworu do badań profilowania genomowego. Okazało się, że raka wywołała mutacja w genach ROS1 i jest na ten rodzaj mutacji nakierowane lekarstwo. Było skuteczne. Dziś płuca Corey Wood są czyste. Zbieg okoliczności? Zdecydowanie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w próbce z nowotworem u konkretnego człowieka a także dobór dobrej metody leczenia do określonej mutacji – to innowacyjne nastawienie do leczenia guza. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge na obszarze Massachusetts, jaka takie analizy realizuje informuje, że tym sposobem pacjent przyjmuje odpowiedni lek w niezbędnej dawce nastawiony na określony cel. Od momentu przekazania próbki do wykonania raportu upływa w granicach 2 tygodni. By zrealizować badanie wymagana będzie niewielka ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to być tkanka pobrana wcześniej do badania histopatologicznego. Efekt badania ukazuje dane o istotnych dla procesu leczenia zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych realizowanych nad lekami, które pomagają. Ta wiedza umożliwia lekarzowi wybrać najodpowiedniejsze leczenie.